2024 szeptemberében kezdtünk lefoglalni egy november végi New York-i hosszú hétvégét két főre. Az útmutatóban részletesen bemutatjuk a szervezés menetét, a választott közlekedési megoldásokat, programokat és étkezéseket, a költségeikkel együtt.
Hazaérkezés után részletes összesítés készül a költségekről, amelyet a lap alján találsz:
New York árak: Szállás és repülőjegy olcsón?

Folyamatban
Ha nincsen fix dátumotok az utazásra
A legjobb időpont a New York-i utazásra az április-május és a szeptember-október, ha első alkalommal mentek és sokat terveztek sétálni és várost nézni. Részletes útmutatónk időjárásról és az utazás időpontjának kiválasztásáról: New York időjárás - Mikor érdemes utazni?
Ha csak annyit tudtok, hogy kb melyik hónapban mennétek, érdemes a Google Flights eszközeit nyomkodni és kutakodni az árakban: A leghasznosabb a dátumválasztó rács, amit egy random 2025.április 7-14.-re beállítva az egész hónap árait az indulási és érkezési dátumokat nézve:

A legjobb ár abban a hónapban:

Ha jónak tűnik a dátum és az ár, a következő lépésként mi a Booking Flightson szoktuk megnézni ugyanerre az időpontra az árakat. A tapasztalatunk az, hogy legalább párezer forinttal olcsóbb, mint a légitársaságok saját honlapja, plusz hűségpontokat ér a foglalás:

A fenti példán a legolcsóbbnak kihozott Aer Lingus légitársaság weboldalán 50 000 Ft-tal, 30%-kal drágább ugyanaz a jegy. Skyscanner által ajánlott random repülőjegyes oldalakról rossz tapasztalatok miatt nem vásárolunk, akkor sem, ha olcsóbb.
New York szállás árak - Mennyivel előre érdemes foglalni?
Érdemes térképen megnézni a hotelárakat a kiszemelt dátumra:
Legutóbbi utazáskor két és fél hónapra előre foglaltuk le a szállást a kinézett új *** hotelben az üzleti negyedben. A foglalás után néhány héttel kb. 10%-kal olcsóbb volt ugyanaz a szoba ugyanakkorra, utána jóval drágább, majd néhány nappal utazás előtt újra 10%-kal olcsóbb.
Nyilván ez a trend nem lesz igaz minden hotel minden szobájára, de kevésbé népszerű dátumokon (ősz végén, tél közepén) még az utolsó pillanatban is lesznek kedvező(bb) áron szobák a városban.
Általánosságban elmondható, hogy népszerű hónapokban éjszakánként 250-350$ árra számíthatunk szobánként és éjszakánként 3-4 csillagos, jó helyen lévő, jól kinéző, jól felszerelt szállodákban. A legolcsóbb január februárban lesz, akár 40-50%-kal olcsóbban!
Internet, mobilnet, roaming
Ketten kétféle mobilnet megoldást választottunk legutóbbi utunk során: Az itthoni szolgáltató appjában vagy webes felületén beállítható EU-n kívüli roamingot, és az Airalo szintén még itthonról beállítható eSIM megoldását (15% kedvezmény a NEWTOAIRALO15 kóddal, de 500MB ingyen is elkérhető).

Roaming tapasztalatok
Annyira intenzív egy pár napos városlátogatás New Yorkban, hogy teljesen feleslegesen vettünk fejenként 3 és 5GB mobilnetet: ketten együtt egy gigát sem használtunk fel. A hotelbe érve eldőltünk, majd reggel kávé után indultunk is.
A telekomos roaming beállítása az appban sokkal egyszerűbb volt, mint az Airalo eSIM-é. Akkor javasolható az eSIM, ha nagyobb adatmennyiségre (például egy telefonról osztani a családnak), vagy az interneten kívül telefonálásra is szükségetek van.
ESIM beállítás menete részletesen: Folyamatban
Étkezések
November végi New York-i utunk után friss és ropogós számokkal érkezünk.
Programok, belépők
Nyilván a belépők és programok is borsos árúak, de akár hosszú napokat is eltölthetünk a városban anélkül, hogy bármilyen attrakcióért fizetnünk kellene.
Részletes útmutatónk: A 10 legjobb ingyenes New York-i látnivaló és program
New York City PASS: Érdemes megvenni?
Folyamatban
Közlekedés
Bejutás a városba a repülőtérről
Több opció is rendelkezésre áll a JFK és a belváros között, ezek időben és költségben is két csoportra oszthatók: Taxi vagy Uber (legtöbbször) gyorsabb de drágább, míg a tömegközlekedés jóval olcsóbb alternatívát jelent, de nagy eséllyel zsúfoltabban és több idő alatt.
A tömegközlekedés fejenként tizenpár dollárból megúszható, míg a taxi/Uber nagyon jó esetben 60-70$-nál kezdődik, de saját tapasztalatunk szerint inkább 100$.
Saját tapasztalatunk 2024 novemberének végéről: Nagyon-nagyon nem érte meg Uberrel menni, még ha Tesla volt is az autónk. Budapesti reptéri utat megcsúfoló módon mocsok van befelé, valószínű a dugó, és tovább is tartott az út. Grand Centralról LIRR + AirTrain szellős volt és nagyon gyors, kb 40perc átszállással együtt az 1-es Terminalig.
Részletes útmutatónk: New York városba jutás a repülőtérről
Tömegközlekedés, metró, OMNY, MetroCard
Az egész városban de főleg Manhattanben egyértelműen a metró lesz a fő közelekdési módotok. Utazásonként 2.9$-ért érdemes bankkártya vagy telefon (Apple pay, Android pay) értinésével a belépőkapuknál fizetni. Fontos újdonság, hogy bármennyit is utazzatok 7 napon belül ezzel az érintéses rendszerrel, nem fogtok többet fizetni, mint 34$.


Metró használatáról, tudnivalókról bővebben itt: New York tömegközlekedés
Ha tudjátok előre, hogy lesz legalább 12 utatok, úgy 7 napra érvényes 34+1$ dolláros MetroCardot is válthattok az automatáknál, kártyával vagy készpénzzel is.
OMNY érintéses fizetési rendszer Egyszerűen érintsd a bankkártyád vagy okostelefonod a forgókapuhoz: Minden utazás 2,90 dollár. Ez az ár tartalmaz egy ingyenes átszállást 2 órán belül a metró és buszok között.
MetroCard 7 napos, korlátlan számú utazásra jogosító MetroCard: 34 dollár + 1 dollár kártyadíj
- Keresd meg az automatá(ka)t bármelyik metróállomáson
- Érintsd meg a "Start" gombot a főképernyőn -> Válaszd ki a nyelvet -> Nyomd meg a "MetroCard" gombot -> Válaszd az "Új kártya vásárlása" opciót -> Válaszd a "Korlátlan utazás" opciót -> Válaszd a "7 napos korlátlan" lehetőséget
- Válaszd ki a fizetési módot: A nagy automaták elfogadnak készpénzt, hitel- és betéti kártyát, míg a kis automaták csak hitel- és bankkártyát fogadnak el. Esetünkben semmilyen debit (bank) kártyát nem fogadott el az automata, kizárólag hitelkártyát.
- Nem amerikai bankkártya esetén üsd be: 00000 irányítószámként, ha ez nem működik, akkor nyomd meg a # gombot
- A biztonság kedvéért kérd el a nyugtát
- Az új MetroCard a sárga nyílásból fog kijönni
Fontos tudnivalók:
- A MetroCard nem megosztható, csak egy ember használhat egy kártyát
- 18 percnek legalább el kell telnie két használat között
Borravaló
Elviteles helyeknél, gyorséttermekben nem kell borravalót adni. Ha berohantok a kávézóba egy fánkért meg egy már rég lefőtt, ott melegedő nagyon hosszú kávéért, nem kell adni. Ezekben az esetekben az egyre gyakoribb digitális borravaló screeneket is ki lehet 0-val nyomni.
Olyan szolgáltatóknál viszont, ahol kézzel, szakértelemmel készítenek nektek dolgokat, szokás adni: Bárban, kávézóban, ha pl. cappuchinót kértek vagy valami komolyabb kávét, melegszendvicset, 1-2 dollár értékben.
Beülős étteremben szokás, nagyon furcsán fognak nézni, ha nem adtok.
Érdemes a 12-15%-ot belőni, a számlára fogjátok ráírni a tip mértékét. Számolni az adó előtti árból számoljatok. Tehát ha 50$-ról jön a számla, 7.5$ lesz a borravaló, de ezen túl még 4.44$ helyi adót fogtok fizetni. Adókról bővebben lejjebb.
Hotelben is megszokott a tip: 1-5$ naponta, ha takarítanak nálatok, cuccokat visznek fel nektek, taxit hívnak, éttermet vagy programot javasolnak és/vagy foglalnak. Komplex feladatoknál, sok csomag cipelésénél 10$ a normális manapság. Középkategóriás vagy kevésbé fancy helyeken nem is nagyon lesz lehetőség adni, ha nem hagytok kinn a szobát rendberakó személyzetnek.
Takarítóknak a szobában lehet papíron "housekeeping"-nek tip-et hagyni szintén napi néhány dollár értékben.
ÁFA, adók
New Yorkban 8.875%-os forgalmi adó van érvényben.
A legtöbb esetben az adót NEM tartalmazzák a kiírt árak, ami nagyon furcsa magyar szemmel és biztosan fog is meglepetéseket okozni fizetéskor, de ez van.
Ruhára és cipőre 110$ érték alatt nincsen adó, de például elektronikai cikkekre van.
Beutazással kapcsolatos költségek - ESTA vagy vízum
Legjobb esetben fejenként 21$ lesz az elektronikus ESTA engedély online beszerzése. Ha valamilyen okból vízum kell, akkor ez mind időben mind pénzben több lesz.
2024 november végi ESTA-nk kérelmezésekor összesen 8158 forintot fizettünk bankkártyával, és fél órán belül megérkezett a státusz változásáról (jóváhagyás) az email.
Részletes útmutatónk az igénylés menetéről, majd az Államokba történő belépésről: New York vízum, beutazási feltételek - ESTA tudnivalók
New York-i hosszú hétvége költségei 2024 végéről
A bejegyzésben szereplő néhány támogatott linkről vásárlással, foglalással segíthetsz nekünk az ingyenes oldal fenntartásában.
- Booking.com szállás: Gyakori használattal (Genius program) 10-20% kedvezményeket, ingyen reggelit, autóbérlés kedvezményt stb. érhetsz el.
- Booking.com repülőjegy: Általában jobbak az áraik, mint közvetlenül a légitársaságoknál. Szintén a Genius programba számít.
- Airalo mobilnet - eSIM megoldások az USA-ba jó áron, egyszerűen, megbízhatóan. 15% kedvezmény a NEWTOAIRALO15 kóddal, de 500MB ingyen is elkérhető.
- USA és New York csoportos városlátogatások zseniális magyar idegenvezetéssel a Morton's Travel, az amerikai csoportos utak hazai piacvezetőjétől.
Ezen szolgáltatókra átkattintás és ottani vásárlás után néhány százalékos jutalékot kaphatunk, mely számodra nem jár plusz költséggel.